Od 19 do 21 października 2023 r. w hotelu Lawendowe Termy w Uniejowie odbyło się kolejne szkolenie organizowane przez Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych.
Od 19 do 21 października 2023 r. w hotelu Lawendowe Termy w Uniejowie odbyło się kolejne szkolenie organizowane przez Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych.
Zajęcia rozpoczęliśmy w czwartek po południu od warsztatów prowadzonych przez członkinię naszego Towarzystwa Joannę Waluk – Pacholską. Tematem warsztatów była „Analiza rynku nieruchomości przy zastosowaniu programu XLStat w wersji Free - krok po kroku”. XLStat jest dodatkiem statystycznym do programu Excel, zawiera podstawowe i zaawansowane narzędzia statystyczne. XLStat to program, który część osób z naszego Towarzystwa opanowała w sposób zaawansowany.
Na warsztatach każdy z nas miał na swoim komputerze zainstalowaną próbną wersję programu XLStat (po upływie 14 dni wersja Free działa, ale ze zmniejszoną ilością narzędzi możliwych do wykorzystania). Joanna przygotowała bazę danych, na której pracowaliśmy – analizowaliśmy dane rynkowe przy wykorzystaniu narzędzia analizy opisowej, w celu zbadania jakości naszych danych, wykorzystując narzędzia ANOVA i Linear regression utworzyliśmy równanie regresji opisujące istniejące zależności pomiędzy danymi, wyznaczyliśmy wagi cech rynkowych. Z powodu ograniczonego czasu nie udało się przeanalizować wszystkich zamierzonych zagadnień. Joanna zobowiązała się do cyklicznego prowadzenia szkolenia z programu XLStat w formie online dla chętnych z naszego Towarzystwa.
W kolejnym dniu szkolenia wykład poprowadził sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu Marek Lewandowski. Tematem wykładu było zagadnienie: „Rzeczoznawca majątkowy jako biegły w postępowaniach cywilnych o zachowek oraz tzw. sprawach podziałowych (o zniesienie współwłasności, dział spadku i podział majątku)”. Sędzia Marek Lewandowski na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw szczegółowo omówił zagadnienia prawne związane z powoływaniem biegłego, dopuszczeniem dowodu z opinii biegłego, w tym m.in. wskazał przepis ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych który wejdzie w życie 14 marca 2024 r., który stanowi iż biegły wpisany na listę biegłych sądowych ma obowiązek posiadania konta w portalu informacyjnym. Sędzia Marek Lewandowski zwrócił uwagę iż o możliwości sporządzania operatu szacunkowego w formie elektronicznej wskazuje § 81 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie wyceny nieruchomości z dnia 5 września 2023 r.. Jednakże aktualnie brak jest szczegółów dotyczących przekazywania operatu szacunkowego w formie elektronicznej. W związku z tym iż zabrakło czasu na podjęcie tematu dotyczącego czynności rzeczoznawcy majątkowego jako biegłego w procesie o zachowek oraz w sprawach podziałowych, sędzia Marek Lewandowski zobowiązał się do napisania artykułu dotyczącego ww. zagadnień, który zostanie zamieszczony w Biuletynie Nieruchomości wydawanym przez nasze Towarzystwo.
Tematem trzeciego dnia szkolenia była analiza przepisów prawnych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie wyceny nieruchomości z dnia 5 września 2023 r.. Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Matejczuk, który wypunktował przepisy prawne zawarte w Rozporządzeniu, w wielu miejscach nielogiczne i wadliwe, omawiane w ostatnim czasie w środowisku rzeczoznawców, takie jak np. wskazaną w Rozporządzeniu konieczność uwzględniania położenia ceny średniej przy metodzie korygowania ceny średniej, mocno rozbudowane i niekonsekwentne przepisy dotyczące uwzględniania przy wycenie wpływu obciążenia nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi, wpisanie do treści Rozporządzenia postanowień wyłączonych ze stosowania standardów, „nie-życiowe” przepisy dotyczące rzekomej dostępności cen nieruchomości obciążonych służebnością przesyłu, wskazywanie w Rozporządzeniu przepisów dotyczących określania wartości służebności przesyłu, która to wartość nie jest tożsama z wynagrodzeniem za ustanowienie służebności przesyłu. Kompletnie oderwane od rzeczywistości jest zobowiązanie rzeczoznawcy do szacowania przesyłu wyłącznie w oparciu od dokumentację przedstawioną przez zamawiającego wycenę. Z gruntu wadliwy jest przepis § 32 ust. 4 odwołujący się do „czynszów za korzystanie z urządzeń”, podczas gdy właściwe jest szacowanie czynszu za korzystanie z nieruchomości. Poza tym, nie wydaje się, aby nowe przepisy wprowadzały istotniejsze zmiany w szacowaniu przesyłu. Natomiast niewątpliwie nakładają nowe obowiązki na sporządzającego opinię. Analizowane przepisy prawne wywołały dość burzliwą dyskusję i własne próby zrozumienia celowości wprowadzonych zmian w Rozporządzeniu.
Po Jarosławie Matejczuku głos zabrał Przemysław Buczek.
Przemek jako kontynuację analizy Rozporządzenia wskazał na przepisy dotyczące podejścia dochodowego. W Rozporządzeniu wprowadzono niewielkie korekty w tym zakresie. Przemek zwrócił uwagę na Ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, na mocy której od dnia 24 września 2023 r. zmianie ulega m.in. art. 154 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, z którego wykreślono studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jako podstawę ustalenia przeznaczenia oraz dopisano ustalenia planu ogólnego gminy jako wariantowe określenia przeznaczenia nieruchomości.
Po Przemysławie Buczku głos zabrał Mieczysław Anioł. Mietek po analizie zapisów dotyczących określania wartości nakładów uznał iż w stosunku do poprzedniego Rozporządzenia brak jest różnic, które wskazywałyby na inny sposób określania wartości nakładów. Głos Mietka był ostatnim w dyskusji na temat analizy przepisów prawnych zawartych w Rozporządzeniu.
W chwilach wolnych od zajęć, jak to zwykle w Uniejowie, korzystaliśmy z basenu z wodami termalnymi i z kompleksu saun.
Wdzięczni Organizatorom za perfekcyjne przygotowanie naszego spotkania, w sobotę wczesnym popołudniem zakończyliśmy pobyt w Uniejowie i udaliśmy się w drogę powrotną do domów, z nadzieją na kolejne wspólne spotkanie, z ustaloną już datą od 14 do 16 marca 2024 roku.