W dniach od 30 marca do 1 kwietnia 2017 r. odbyło się kolejne szkolenie zawodowe organizowane przez Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych. Nie po raz pierwszy spotkaliśmy się w hotelu Lawendowe Termy w Uniejowie. Tym razem w szkoleniu uczestniczyli również zaproszeni rzeczoznawcy majątkowi nie będący członkami naszego stowarzyszenia.
Tematem przewodnim szkolenia były nakłady na nieruchomości oraz sposoby określania i obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.
Zajęcia rozpoczęliśmy w czwartek po południu od tematu „Nakłady użytkownika wieczystego” jako kontynuacja panelu dyskusyjnego z października 2016 r. Tym razem moderatorem dyskusji był nasz kolega z wieloletnim stażem zawodowym Paweł Drelich.
W ramach panelu dyskusyjnego omawiane było między innymi zagadnienie dotyczące terminu zgłaszania przez użytkownika wieczystego nakładów na nieruchomość i nakładów na budowę urządzeń infrastruktury technicznej w postępowaniu administracyjnym. Sporą dyskusję wzbudziła sprawa definiowania nakładów koniecznych na podstawie celowości ich dokonania i zgodności z przeznaczeniem gruntu. W ramach dyskusji przywoływane były wyroki Sądowe różnych szczebli dotyczące tego zagadnienia. Jednym z głównych wątków dyskusji był wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2014 r. III CSK 42/13, utrzymujący w mocy wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie, w którym Sąd stwierdził, iż wydatki poniesione przez użytkownika wieczystego na rozbiórkę budynków i budowli, niezbędne do korzystania z gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste zgodnie z jego przeznaczeniem, są nakładami koniecznymi, jeżeli wpływają na cechy techniczno-użytkowe gruntu.
Następnego dnia Prezes PTRM - Tadeusz Drapała poprowadził zajęcia na temat: „Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych obiektów budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami”. W trakcie zajęć omówiony został problem celowości stosowania norm i przepisów, różnych definicji powierzchni użytkowej w zależności od celu wykorzystania i uregulowań prawnych dotyczących metod obliczania. Wykład uporządkował nam obecny status prawny w zakresie obowiązujących norm w Polsce dotyczących zasady określania i obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych. Dokonany został również przegląd norm europejskich stosowanych do obliczania powierzchni użytkowych.
W kolejnym temacie pt. „Nakłady na nieruchomości. Zasady określania i szacowania wartości w świetle orzecznictwa sądowego - teoria i praktyczne przykłady wyceny”, moderatorem zajęć w formie panelu dyskusyjnego był Mieczysław Anioł - wieloletni biegły sądowy. Po przedstawieniu uregulowań prawnych zawartych w Kodeksie Cywilnym odnoszących się do kwestii nakładów oraz podstawy klasyfikacji nakładów m.in. w oparciu o wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 26 kwietnia 2013 r. wydany w sprawie I ACa 21449/12, przeprowadzona została analiza treści §35 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, które dotyczy określenia wartości nakładów na nieruchomości. W ramach dyskusji poruszane były zagadnienia dotyczące zasad określania kosztów odtworzenia i wartości rynkowej nakładów. Omówiono szczegółowo metodologię ustalania stopnia zużycia technicznego budynków i budowli (nakładów rzeczowych). Na koniec odbyła się prezentacja przykładowych opinii sądowych z wykorzystaniem szacowania wartości nakładów.
W ostatnim dniu szkolenia, kolega Mieczysław Anioł przedstawił szczegółowo sposób ustalania wskaźnika przeliczeniowego dokonanych nakładów.
Szkolenie w Uniejowie pokazało wysoki poziom merytoryczny warsztatu wyceny. Pobyt umiliła nam wspaniała przyjacielska atmosfera, jak zwykle dobra kuchnia i termy.
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu szkoleniowym!