Od 21 do 23 października 2021 roku Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych zorganizowało kolejne z cyklicznych szkoleń zawodowych z udziałem zaproszonych gości. Szkolenie odbyło się w gościnnym hotelu „Medical Spa Hotel Lawendowe Termy” w Uniejowie..
Szkolenie, tradycyjnie, rozpoczęliśmy w czwartek po południu. Tematem pierwszych zajęć był „Koszt kapitału, ryzyko kapitałowe, ryzyko rynkowe – zrozumieć, oszacować, premie i stopy”. Zajęcia w formie wykładu poprowadził kolega Tomasz Bieliński. Podczas zajęć szczegółowo została omówiona problematyka „stopy dyskontowej” oraz związane z rynkiem finansowym ryzyka inwestycyjne i sposoby ich określania. To skomplikowane zagadnienie zostało przedstawione w przejrzysty sposób i z pewnością zostanie wykorzystane w naszej pracy zawodowej.
W drugim dniu szkolenia zajęcia odbyły się w nowej formule hybrydowej. Ze względu na podwyższone ryzyko zagrożenia pandemicznego związane z COVID 19, zajęcia z „Wyceny architektury cmentarnej na przykładzie oszacowania figury anioła”, których wykładowcą był kolega Piotr Bartoszek zostały przeprowadzone zdalnie. Taka forma zajęć – nowatorska, okazała się ciekawym doświadczeniem. Omawiane zagadnienia pokazały, jak wszechstronna i urozmaicona może być nasza praca w związku
z procesami sądowymi.
Zajęcia piątkowe odbyły się już tradycyjnie na sali wykładowej i poprowadzili je koledzy: Krzysztof Krzywicki i Robert Sobczak. Krzysztof na przykładzie zakładu usług naprawczo-obsługowych pojazdów samochodowych przedstawił nam nowatorski sposób wyceny jednoosobowej działalności gospodarczej z wyodrębnieniem wartości niematerialnych.
Robert pokazał praktyczne wykorzystanie wbudowanych funkcji statystycznych arkusza kalkulacyjnego Exel do określania pojedynczych cech rynkowych nieruchomości lokalowych. Zademonstrowany sposób określania cech i wag rynkowych jest kolejnym pomocnym narzędziem do analizy rynku nieruchomości.
W ostatnim dniu szkolenia zajęcia przeprowadził kolega Stanisław Szeląg. Tematem całodniowych zajęć była „Wycena wartości rynkowej biura turystycznego, znaku towarowego i bazy danych” jako wartości jednoosobowej działalności gospodarczej. Podczas zajęć zostały zaprezentowane ogólne podejścia do wyceny przedsiębiorstw oraz szczegółowe zasady określania wartości niematerialnych i prawnych – kapitału intelektualnego. W ramach wartości kapitału intelektualnego zostały przedstawione metody wyceny znaku towarowego i bazy danych.
Tradycyjnie na zakończenia każdych zajęć prelegenci odpowiadali na pytania uczestników szkolenia, a w czasie wolnym od zajęć trwały ożywione dyskusje zawodowe z możliwością skorzystania z atrakcji hotelu „Lawendowe Termy”.
Serdeczne podziękowania dla Organizatorów spotkania za przygotowanie pobytu, dla Wykładowców za przekazaną praktyczną wiedzę a dla wszystkich Uczestników za wspaniałą atmosferę.
Do zobaczenia wkrótce, miejmy nadzieję, że w marcu 2022 roku