Jest zapowiedź Ministerstwa w sprawie usunięcia art. 158 z ustawy o gospodarce nieruchomościami! /aktualizacja: zapowiedź została spełniona!/
Szanowne Koleżanki i Koledzy Rzeczoznawcy!
Powoli zbliża się do końca sezon urlopowy i pora powrócić do pracy...
Dla powracających z wakacji od razu mamy dobrą wiadomość: staraniem Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych z początkiem 2017 r. (przewidywany termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami), zostanie zniesiony obowiązek sporządzania i przekazywania do starostw wyciągów z operatów szacunkowych!
W dniu 2 sierpnia 2016 r. odbyło się drugie posiedzenie Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w celu rozpatrzenia petycji złożonej przez PTRM w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej uchylenia art. 158 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (petycja nr P9-25/16). PTRM reprezentował wiceprezes Dariusz Szymanowski (więcej o inicjatywie, tekst petycji wraz z uzasadnieniem)
Na zaproszenie Komisji, w posiedzeniu wziął także udział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Kazimierz Smoliński, który przedstawił stanowisko Ministerstwa w tej sprawie.
Z satysfakcją informujemy, że Ministerstwo przychyliło się do propozycji zmian zaproponowanych w petycji przez PTRM (nie w pełni zgadzając się jednak z argumentacją) i uznało, że dalsze trwanie przepisu nie znajduje uzasadnienia. Tym bardziej, że jak przyznał wiceminister (powołując się na informację uzyskaną od Głównego Geodety Kraju), wyciągi składało nieco ponad 2% rzeczoznawców. Pan Kazimierz Smoliński zadeklarował, że w związku z trwającymi pracami nad zmianą ustawy o gospodarce nieruchomościami, której wejście w życie zaplanowano na początek 2017 r., z ustawy zostanie usunięty art. 158, jak również zostaną zmienione inne „pochodne” przepisy z tym związane. Wobec takiego stanowiska Komisja Senacka podjęła jednogłośnie uchwałę o niekontynuowaniu dalszych prac nad petycją.
Wydaje się, że zapowiedź uchylenia art. 158 z ustawy o gospodarce nieruchomościami to drobna, niezauważalna sprawa. Jednak dla nas ma to istotne, „podwójne” znaczenie. Uchylenie, po niemal 20-letnim okresie obowiązywania „martwego” przepisu i zniesienie obowiązku sporządzania wyciągów z operatów szacunkowych, to dla rzeczoznawców przede wszystkim oszczędność czasu oraz poczucie, że przestaniemy robić coś, co nikomu do niczego nie było potrzebne. Ale to także satysfakcja, że po raz pierwszy został usłyszany głos środowiska rzeczoznawców, że „zadziałał” mechanizm wpływania w sposób demokratyczny na kształt naszego zawodu.
Warto podkreślić, że Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych było inicjatorem powyższych działań składając w tej sprawie w dniu 30 marca br. stosowną petycję do Marszałka Senatu. Już 14 czerwca odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Senackiej, która podjęła jednogłośnie uchwałę o kontynuowaniu prac nad petycją, a już 2 sierpnia zdecydowano o wprowadzeniu zmian do ustawy. Wystarczyło więc 5 miesięcy, by doprowadzić do usunięcia niepotrzebnego przepisu (oczywiście to dopiero zapowiedź zmiany, bo sama zmiana nastąpi w terminie późniejszym)!
Przedstawiając powyższe, w imieniu Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych pragnę serdecznie podziękować Komisji Senackiej za podjęcie prac nad petycją oraz Panu Ministrowi Kazimierzowi Smolińskiemu za przychylenie się do naszych propozycji. Ale przede wszystkim dziękuję wszystkim (ponad sześciuset) Koleżankom i Kolegom rzeczoznawcom, którzy udzielili nam poparcia w tej sprawie, składając swój podpis pod petycją. Jak widać, było warto.
Mamy nadzieję, że zapowiedź usunięcia art. 158 z ustawy to także zapowiedź dalszej dobrej współpracy z Ministerstwem w zakresie dotyczącym funkcjonowania zawodu rzeczoznawcy majątkowego.
Prezes PTRM
Tadeusz Drapała