Warsztat zawodowy
Nasze hasło: "Zmieniamy sztukę wyceny" traktujemy bardzo poważnie. Nasi członkowie mają dostęp do specjalistycznych szkoleń organizowanych przez PTRM. Kilkudniowe spotkania odbywają się przynajmniej 4 razy do roku. Mają charakter seminariów lub warsztatowy. Korzystamy z uznanych w swoich dziedzinach Wykładowców zewnętrznych jak też doświadczonych Członków Stowarzyszenia. Publikujemy artykuły o metodach i narzędziach wyceny w "Biuletynile Nieruchomości PTRM" oraz na naszej stronie www. Posiadamy, dostępną dla naszych Członków, bibliotekę opracowań specjalistycznych w formie tradycyjnej jak i elektronicznej. Tematyka warsztatowa jest stale obecna na naszej wewnętrznej liście dyskusyjnej,
NewOLD - kontynuacja Ogólnopolskiej Listy Dyskusyjnej Rzeczoznawców Majątkowych
Rzeczoznawcy Majątkowi, od 2008 roku, na Ogólnopolskiej Liście Dyskusyjnej, uczestniczyli w wymianie poglądów na sprawy zawodowe. W 2023 roku została ona przez Google zamknięta. W jej miejsce powstała nowa lista. Poniżej udostępniamy komunikat jej Administratora.
Statystyka w wycenie nieruchomości – refleksje pokonferencyjne
W dniu 27 lutego 2018 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Europejską Grupę Rzeczoznawców Majątkowych (TEGoVA) i Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Motywem przewodnim konferencji, zatytułowanej prowokacyjnie „Europejskie Standardy Wyceny a metody statystyczne wyceny – czy są legalne?”, były dwie kwestie: zautomatyzowane modele wyceny (dalej AVM) i statystyczne metody wyceny.
Ukazał się Biuletyn Nieruchomości PTRM nr 5 (1/2017)
Szanowni Państwo.
Ukazał się piąty numer Biuletynu Nieruchomości Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych, wydany we wrześniu 2017 r.
W tym wydaniu głównie tematyka warsztatowa, zarówno czysta, jak też w połączeniu z zagadnieniami prawnymi. Joanna Waluk-Pacholska uchyliła rąbka tajemnicy ze swojego warsztatu rzeczoznawcy i zaprezentowała fragment wyceny wykorzystanej dla potrzeb ustalenia opłaty z tytułu renty planistycznej. Swój pogląd na problem wyceny dróg dla celów odszkodowań, wraz z praktycznym przykładem, przedstawił dr Jan Łopato w artykule pt. Wycena tzw. nieruchomości drogowych w związku z odszkodowaniem. W kwietniu 2016 roku znowelizowano przepisy dotyczące zasady obrotu nieruchomościami rolnymi. W poprzednim numerze Biuletynu pytaliśmy, czy ta zmiana wpłynęła na zmianę cen gruntów rolnych, czy też nie miało to dla rynku żadnego znaczenia? Na te oraz na inne pytania szukała odpowiedzi Wioletta Holak, dokonując analizy obrotu gruntami rolnymi.
Prawo widziane z perspektywy rzeczoznawcy to artykuł Tomasza Bielińskiego i jego opinie o tym co nas zatem cieszy, a co niepokoi w związku ze zmianami wprowadzonymi do ustawy GN. Jest też prawo w postaci czystej (ważne orzeczenie NSA).
Ukazał się Biuletyn Nieruchomości PTRM nr 3 (1/2016)
Szanowni Państwo.
Oddajemy do Waszych rąk kolejne, trzecie już wydanie Biuletynu Nieruchomości, a w nim nowe, interesujące i bardzo ważne informacje, analizy oraz rozważania na tematy związane z funkcjonowaniem zawodu rzeczoznawcy majątkowego.
Uwaga! Podwyżka cen wykonania operatów szacunkowych!
Klienci zamawiający po 14 października 2015 r. dokumenty określające wartość nieruchomości muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami wynikającymi z nowelizacji art. 158 Ustawy o gospodarce nieruchomości.